Możliwości niesienia pomocy poszkodowanym z Ukrainy

Opublikowano w dniu

Każda pomoc jest na wagę złota – jednak jej skuteczność zależy od dobrej organizacji. Zachęcamy serdecznie do włączenia się do pomocy organizowanej przez naszą parafię przy współpracy z Caritas Diecezjalną. Podczas spotkania 1 marca 2022 roku w Domu Parafialnym zgłosiły się osoby, które będą koordynować poszczególne obszary działania:

A) Baza noclegowa: Marta Herbszt, numer telefonu: 530 770 056. Do niej prosimy zgłaszać gotowość do przyjęcia uchodźców pod swój dach. Jest mowa o gotowości, bo na obecną chwilę nie jest wiadomo ile tych miejsc będzie potrzeba i kiedy taka konieczność nastąpi.

B) Pomoc materialna: Janusz Bowżyk, numer telefonu: 530 959 579. Pomoc materialna (żywność, utensylia, inne artykuły, których wykaz jest po spodem), będzie przyjmowana w garażu Domu Parafialnego od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 10 oraz 16 – 18.

Lista najważniejszych rzeczy potrzebnych do zabezpieczenia pomocy na terenie diecezji ełckiej i transportu na teren Ukrainy:

 ŻYWNOŚĆ

mleko UHT, płatki zbożowe, żywność w słoikach (gołąbki, pulpety, fasolka po bretońsku, flaczki, itp.), konserwy mięsne, pasztety, ryby w puszkach, paprykarze, dżemy, olej, mąka, ryż, płatki, makaron, cukier, pieczywo chrupkie, herbata, słodycze

 ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI

płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, płyn do mycia naczyń, mleczko do czyszczenia, itp.

 PODSTAWOWE ŚRODKI MEDYCZNE 

witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie (również dla dzieci), opatrunki, plastry, środki dezynfekcji i ochrony osobistej 

 ODZIEŻ

nowa bielizna damska, męska, dziecięca

 NACZYNIA KUCHENNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, kubek

 INNE PRODUKTY

Latarki, baterie, podkłady jednorazowe na łóżka, prześcieradła nieprzemakalne, koce, ręczniki, poduszki, kołdry, pościel.