Światowy Dzień Chorego w naszej parafii

Opublikowano w dniu

11 lutego we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W naszej parafii podczas Eucharystii o godz. 11.00 udzielony zostanie sakrament chorych, który często jest określony jako „ostatnie namaszczenie” lub „święte oleje.” Nazwa „ostatnie namaszczenie” zwraca uwagę na ostateczną walkę jaka rozgrywa się przed śmiercią. Olej był używany między innymi przez zapaśników po to, by być nieuchwytnym. Poświęcony olej i modlitwa Kościoła czyni człowieka nieuchwytnym dla zła także w chorobach i trudnościach, z którymi przychodzi nam się mierzyć w ciągu całego życia (nie tylko w agonii). Sakrament ten mogą przyjąć wszystkie osoby, które pragną przeżywać trudy życia w zjednoczeniu z Chrystusem, który zmiażdżony jak oliwka stał się lekarstwem dla nas. Sakrament chorych warto przyjąć w stanie łaski uświęcającej, chociaż sama formuła sakramentalna zawiera w sobie odpuszczenie grzechów. „Bóg który odpuszcza ci grzechy niech cię wybawi i łaskawie podźwignie.” ” Namaszczenia chorych nie wolno udzielać tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim.” (Wprowadzenie do Rytuału)

Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony z inicjatywy Św. Jana Pawła II obchodzony jest po raz 31. Ojciec Święty Franciszek wystosował na ten dzień specjalne orędzie, do którego link znajduje się tutaj.